A BABAÚSZÁS JAVÍTJA A LÁTÁST⁉️

Érdekes kérdés ugye? Sokszor írunk nektek arról, hogy mennyi pozitív hatása van a babaúszásnak, legyen szó a vázizmok erősödéséről, vagy az egyensúlyérzék fejlődéséről.
Ezeket már szinte minden tudatos szülő tudja, ha babaúszásra érkezik.
Azonban a látásra való hatásáról nagyon keveset hallani. ?

Pedig, mint tudjuk, az embernek öt érzékszerve van: látás, hallás, szaglás, tapintás, ízlelés).
Tehát a látás nem kis szerepet játszik az életünkben ugye? ?‍♀️

Azt is tudhatjátok már, hogy az SBA-nál nem szorgalmazzuk az úszószemüveg viselését. Nem véletlenül. Hiszen a teljes vízbiztonságot elérni, csak úszószemüveg nélkül lehet. Az a gyermek, aki ugyan úszószemüvegben magabiztosan és ügyesen lubickol a vízben, nem vízbiztos! Már több poszt is született ezzel kapcsolatban, melyeket az oldalunkon lejjebb megtalálhatjátok.

Tehát a látás:
Fontos először tisztázni, mi történik akkor, ha az ember víz alatt kinyitja a szemét? (legyen az mesterséges vagy természetes víz)
Homályosan látunk igaz? Igen. Mégpedig azért, mert látásunk a fénytörés elvén működik: jön a fény a nagyvilágból, nekiütközik a szemünknek, aminek a legkülső rétegén, a szaruhártyán megtörik, és így jut be a retinához. Itt a fényérzékeny sejtek érzékelik, és átalakítják az idegrendszer számára értelmezhető elektromos jelekké. Ezek a jelek bemennek az agyunkba, ami összerakja belőle a képet, amit a szemünk éppen lát. A fénytörés optikai jelensége akkor következik be, ha a fény két eltérő sűrűségű anyag határához ér; itt aztán a sűrűségektől függ, hogy mennyire, milyen szögben törik meg a fény. A szemünk úgy alakult ki, hogy a levegő és a szaruhártya sűrűség-különbségéből adódó fénytörés irányítsa pont a retinára a bejövő fényt. Ha azonban mindez nem a levegőben, hanem a víz és a szaruhártya határán történik, a fénytörés szöge más lesz, a retinára rossz helyre érkezik be, az pedig a bejövő zavaros információból csak homályos képet tud összerakni.

Látás és babaúszás:
Kutatások bizonyítják, hogy gyermekkorban képesek vagyunk arra, (bizonyos edzettség után) hogy úgynevezett „szuperlátással” rendelkezzünk a víz alatt. Ennek oka a szemlencse rugalmassága, mely felnőtt korunkra sajnos elvész.
Gyermekkorban is csak azoknál a gyermekeknél figyelhető meg, akik rendszeres babaúszásra járók. Nem véletlenül, hiszen gondoljunk csak bele, a manó ideális esetben 3 hónapos kora óta heti 2x-3x vesz részt (merülés központú- SBA) babaúszáson, ahol a szeme folyamatosan edződik. 1,5-2 éves korára a baba már képes víz alatt elvégezni kisebb feladatokat, megfogni tárgyakat. Tehát fókuszál a víz alatt, az agyi tevékenység sokkal koncentráltabb és aktívabb, mint hasonló korú nem babaúszó társaiknak. A „szuperlátás” a rendszeres, (SZEMÜVEG NÉLKÜLI) úszásra járással tartható fent. Később, a szemlencse rugalmassága csökken, azonban a látás még mindig sokkal élesebb, a szem sokkal edzettebb marad, mint a nem úszó gyermekeknek, hiszen baba kortól egy olyan edzettséget kap sok más mellett a szem is, mely aztán a későbbiekben sem vész el teljesen. Az SBA saját tapasztalatai és kutatásai alapján egyértelműen megállapítható, hogy a rendszeresen foglalkozásra járó SBA babák, élesebben és fókuszáltabban látnak a víz alatt, mint nem babaúszó, vagy babaúszó de nem rendszeres foglalkozásra járó kortársaik.

Fontos kiemelni, hogy nem minden babaúszás merülés központú és önmagában a merülésről is megoszlanak a vélemények. Erről is írtunk már posztot, hogy az SBA miért és hogyan szorgalmazza a merülésközpontúságot, érdemes elolvasni.

Stoller Babaúszó Akadémia®
"A legjobb a babádnak!"

Forrás: www.bbc.comwww.babauszas.com

Ez a cikk a szerző kizárólagos jogtulajdonát képezi, melynek a megosztásokon túli másolása engedélyhez között.

PARTNEREINK